S láskou Vincent

Datum / čas
8.7.2022 - 21.8.2022
Dle otevírací doby

Místo konání
Galerie Panský dům

Kategorie


Výstava obrazů z unikátního projektu animovaného filmu

 

V rámci prezentace části projektu Kulturní dědictví UNESCO 2022 Polsko (i Nizozemí) nabízíme velmi atraktivní výstavu originálních olejomaleb speciálně vytvořených pro vznik unikátního a cenami ověnčeného filmu S láskou Vincent (2017).

 

Otevírací doba

pondělí zavřeno
úterý 13:00 – 17:00
středa 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00
čtvrtek 13:00 – 17:00
pátek 13:00 – 17:00
sobota zavřeno
neděle 13:00 – 17:00

 

Vstupné

dospělí 50 Kč
děti, studenti, senioři 30 Kč

 

Další informace

1. Výstava obrazů

K dispozici bude asi 30 originálních olejomaleb, které vznikaly právě pro potřeby výroby filmu S láskou Vincent a kterou tvůrci považují za nejzdařilejší. K výstavě obrazů budou připojeny i 4 samostatné panely, které budou informační a nabízet atraktivní informace o filmu, tvůrčí metodě, umělcích a knize.

 

2. Dokument

LOVING VINCENT: THE IMPOSSIBLE DREAM (S láskou Vincent: nesplnitelný sen) je okouzlující a atraktivní dokument o procesu natáčení tohoto jedinečného filmu na počest Vincenta van Gogha. Vypráví o 10leté odvážné a dobrodružné cestě, od skromných začátků v malém bytě v průmyslovém polském městě Lodž, po nápad na 7minutový krátký film, který by prostřednictvím jeho obrazů vyprávěl příběh Vincenta van Gogha, až ke vzniku celovečerního filmu, který ve výsledku vyžadoval vytvoření 65 000 políček olejomalby. Tento převratný projekt byl považován za šílený, až nemožný počin, ale v rukou dvou zapálených filmařů, kteří byli ochotni riskovat vše, aby si splnili svůj nesplnitelný sen, se sen stal skutečností.

 

3. Kniha

LOVING VINCENT: THE JOURNEY (S láskou Vincent: Cesta) – Kniha je přehlídkou nejlepších obrazů a uměleckých děl z filmu, včetně všech obrazů, které právě putují světem na výstavě Loving Vincent (- tedy i katalog výstavy). V knize je 181 obrazů z filmu reprodukovaných ve vysoké kvalitě a také úplné popis tvůrčího procesu přeměny Van Goghových obrazů na filmové médium. Nechybí ani reprodukce originálů Van Gogha, aby čtenář mohl porovnat filmové obrazy s originály a nejlépe ocenit celý proces adaptace. Kromě popisu uměleckého procesu kniha popisuje i jednotlivé technické kroky, ale i jednotlivé fáze výzkumu a vývoje, či testování různých možností tvorby.

Kniha tak není jen oslavou a objasněním uměleckého procesu, ale také podrobným popisem emocionální „horské“ dráhy tvůrců jejich 10leté cesty hledání a pochyb. Knihu napsal Hugh Welchman, spoluscenárista, spolurežisér a producent filmu, se dvěma kapitolami o její osobní cestě přispěla Dorota Kobiela, spoluscenáristka, spolurežisérka a tvůrkyně filmu. Knihu navrhl šéf animace Piotr Dominak a animátor malby Krzystof Nowiczki. Kromě podrobného popisu příběhu filmu a tvůrců jsou zde i dvě kapitoly o životě a dílech Vincenta van Gogha: první popisuje části jeho života, které se nakonec do filmu dostaly; druhá pak představuje všechny jeho obrazy, které byly i součástí výsledného filmu. Kniha nabízí i od Axela Rugera, ředitele Van Goghova muzea, kteří byli vývojovými a distribučními partnery filmu a kteří vlastní největší sbírku Van Goghových obrazů na světě.

Kniha bude nabízena v rámci výstav za exkluzivní cenu 299, – Kč.

 

4. Celovečerní film S láskou Vincent

Celovečerní snímek o Vincentu van Goghovi, který kombinuje animaci malířových nezaměnitelných olejomaleb s rotoskopií, očekávala s napětím animační obec již delší čas. Když pak v loňském roce vstoupil do kin, minimálně naplnil, ale často i překonal očekávání. Nejedná se o biografii, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale o drama s kriminální zápletkou, které využívá některých biografických prvků z umělcova problematického a předčasně ukončeného života. Záhadná osobnost, která v životě trpěla bídou a psychickými propady, inspirovala tvůrce k vizuálně originálnímu filmu, pro nějž 125 umělců z celého světa vytvořilo 66 960 originálních olejomaleb, a to podle 94 původních van Goghových děl. I za příběhem se však skrývá spousta práce: scénář vznikl na základě osmi stovek dopisů, které van Gogh adresoval většinou svému bratrovi. Klíčovým okamžikem celého příběhu je jeden den v červenci roku 1890, kdy se malíř, propadající se čím dál hlouběji do depresí, postřelí do hrudníku. O dva dny později na následky zranění umírá, přičemž okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny.Snímek nominovaný na Oscara již stihl získat ocenění pro nejlepší evropský film roku 2017 a mnohá další ocenění. Má vysoké hodnocení (84% na CSFD) a diváky, kteří se rádi znovu na film podívají.

Animovaný / Životopisný / Krimi / Drama
Velká Británie / Polsko / USA, 2017, 94 min

Režie: Dorota Kobiela, Hugh Welchman / Scénář: Dorota Kobiela, Hugh Welchman / Kamera: Tristan Oliver / Hudba: Clint Mansell / Produkce: Hugh Welchman / Střih: Dorota Kobiela, Justyna Wierszyńska / Scénografie: Matthew Button, Piotr Dominiak

Hrají: Douglas Booth, Holly Earl, Chris O’Dowd, John Sessions, Helen McCrory, Eleanor Tomlinson, Aidan Turner, Saoirse Ronan, …

Distributor v ČR: Bohemia MP – www.bohemiamp.cz

S láskou Vincent