Stanislav Žampach

Datum / čas
25.11.2022 - 30.12.2022
Dle otevírací doby

Místo konání
Galerie Panský dům

Kategorie


Stanislav, Ondřej a Martin Žampachovi vystavují svoji tvorbu v Galerii Panský dům.

Vernisáž v pátek 25.11. v 17:00 hodin.

 

O vystavujících

Martin Žampach, průmyslový designér, studoval uměleckořemelsné zpracování skla na střední umělecké škole. Absolvoval průmyslový design na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a na Akademii výtvarných umění v Krakově. V zahraničí pracoval pro architektonické studio v brazilské Londrině a pro renomované studio CuldeSac ve španělské Valencii. Martin je také spoluzakladatel design studia PROTOTYPUM.

V minulosti se věnoval zejména práci se sklem a jeho kolekce varného skla KON pro SIMAX  získala ocenění Good Design Award muzea architektury a designu v Chicagu. V současné době ve své práci uplatňuje převážně technologii 3D tisku, kterou využívá při výrobě kolekcí 3D tištěných váz WAVE, SPIRAL, ZIGZAG a TOWERS. S touto kolekcí váz se můžete setkat na této výstavě.

Stanislav Žampach vystudoval sochařinu, ale téměř celý život zasvětil práci se sklem. V r. 1990 založil vlastní atelier zaměřený na umělecké tvarování a pískování skla, který v roce 2020 předal mladšímu synovi Ondrovi a naplno se věnuje malování obrazů.

V poslední době si stále častěji uvědomuje, že stejně tak jako pracuje s barvami a tmelem, pracuje zároveň i s energií, kterou do svých obrazů předává. Spíše než konkrétní hmatatelné věci pak maluje symboly, které představují jeho vnitřní svět. Maluje, protože ho to nesmírně baví, přináší mu to radost a uspokojení. Právě při malování cítí pozitivní energii, kterou skrze svou tvorbu předává dál.

Svou výtvarnou techniku popisuje jako reliéf v obraze tvořený akrylovým tmelem, špachtlí, plátkovými kovy, barvami, doplněný patinováním a malbou. V průběhu let prošel mnoha etapami, které jeho současný výtvarný projev definovaly. Vyzkoušel nejrůznější postupy od volné grafiky, přes sochařinu v kameni i dřevě, až po práci se sklem. Všechny tyto fáze mu mnoho daly a vše, co dělal, dělal rád a maximálním nasazením. Dnes si, jak občas říká, jen hraje se sklem, maluje a žije si tím svůj sen.

Stanislav Žampach